راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

الگوهای نمودار کلاسیک چیست؟

روشهای مختلفی برای تجزیه و تحلیل بازارهای مالی با استفاده از تجزیه و تحلیل فنی (TA) وجود دارد . برخی از معامله گران از شاخص ها و نوسانگرها استفاده می کنند ، در حالی که برخی دیگر تجزیه و تحلیل خود را فقط بر اساس اقدام قیمت انجام می دهند.

نمودارهای شمعدان نمای کلی از قیمت ها را در طول زمان ارائه می دهند. ایده این است که با مطالعه عملکرد قیمت تاریخی یک دارایی ، الگوهای تکراری ممکن است ظاهر شود. الگوهای شمعدانی می تواند داستان مفیدی درباره دارایی نمودار شده باشد و بسیاری از معامله گران سعی می کنند از این مزیت در بازارهای سهام ، فارکس و ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنند.

برخی از متداول ترین نمونه های این الگوها در مجموع به عنوان الگوهای نمودار کلاسیک نامیده می شوند. اینها از معروف ترین الگوهای موجود است و بسیاری از معامله گران آنها را به عنوان شاخص های معاملاتی قابل اعتماد می دانند. چرا؟ آیا تجارت و سرمایه گذاری در مورد یافتن امتیاز در مورد چیزی که دیگران نادیده گرفته اند نیست؟ بله ، اما همچنین در مورد روانشناسی جمعیت است . از آنجا که الگوهای فنی به هیچ اصل علمی یا قانون فیزیکی ملزم نیستند ، تأثیر آنها به میزان توجه شرکت کنندگان در بازار بستگی دارد.

پرچم ها

پرچم منطقه ای است برای ادغام که برخلاف جهت روند بلند مدت است و پس از یک حرکت شدید قیمت اتفاق می افتد. به نظر می رسد مانند یک پرچم بر روی یک میله پرچم ، که در آن قطب حرکت ضربه است و پرچم منطقه ادغام است.

ممکن است از پرچم ها برای شناسایی ادامه روند بالقوه استفاده شود. حجم همراه الگوی نیز مهم است. در حالت ایده آل ، حرکت ضربه باید با حجم زیاد اتفاق بیفتد ، در حالی که مرحله ادغام باید حجم کم و کمتری داشته باشد.

پرچم گاو نر

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

پرچم گاو نر در یک روند صعودی اتفاق می افتد ، یک حرکت تند به بالا را دنبال می کند ، و به طور معمول با ادامه ادامه به سمت صعودی دنبال می شود.

پرچم خرس

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

پرچم خرس در یک روند نزولی اتفاق می افتد ، یک حرکت شدید به پایین را دنبال می کند ، و به طور معمول با ادامه روند نزولی همراه است.

پراهمیت

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

نشان ها در اصل یک نوع پرچم است که در آن ناحیه ادغام دارای خطوط روند همگرا است ، بیشتر شبیه یک مثلث است. پرچم یک تشکیلات خنثی است. تفسیر آن به شدت به زمینه الگو بستگی دارد.

مثلثها

مثلث یک الگوی نمودار است که با یک محدوده قیمت همگرا مشخص می شود و به طور معمول با ادامه روند دنبال می شود. مثلث به خودی خود مکثی را در روند زمینه ای نشان می دهد اما ممکن است نشان دهنده یک برگشت یا ادامه باشد.

مثلث صعودی

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

مثلث صعودی هنگامی تشکیل می شود که یک ناحیه مقاومت افقی و یک خط روند صعودی کشیده شده در یک سری پایین تر از سطح پایین قرار داشته باشد. اساساً ، هر بار که قیمت از مقاومت افقی کاسته می شود ، خریداران با قیمت های بالاتر قدم می گذارند و پایین های بالاتری ایجاد می کنند. همانطور که تنش در منطقه مقاومت در حال افزایش است ، اگر قیمت در نهایت از آن عبور کند ، تمایل دارد که با افزایش سریع حجم بالایی همراه شود . به همین ترتیب ، مثلث صعودی یک الگوی صعودی است.

مثلث نزولی

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

مثلث نزولی معکوس مثلث صعودی است. هنگامی که یک منطقه پشتیبانی افقی و یک خط روند نزولی وجود دارد که در یک سری از اوج های پایین تر نشان داده می شود ، تشکیل می شود. به همان روشی که مثلث صعودی وجود دارد ، هر بار که قیمت از حمایت افقی عقب می رود ، فروشندگان با قیمت های کمتری وارد بازار می شوند و اوج های پایین تری را ایجاد می کنند. به طور معمول ، اگر قیمت از ناحیه پشتیبانی افقی شکسته شود ، به دنبال آن جهش سریعی با حجم زیاد انجام می شود . این باعث می شود الگوی نزولی باشد.

مثلث متقارن

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

مثلث متقارن توسط یک خط روند بالایی در حال سقوط و یک خط روند پایین تر در حال افزایش است ، که هر دو تقریبا در یک شیب برابر اتفاق می افتد. مثلث متقارن نه الگوی صعودی است و نه نزولی ، زیرا تفسیر آن به شدت به زمینه بستگی دارد (یعنی روند اصلی). به خودی خود ، یک الگوی خنثی تلقی می شود ، که صرفاً نمایانگر یک دوره ادغام است.

گوه ها

با همگرایی خطوط روند ، یک گوه ترسیم می شود ، که نشان دهنده سفت شدن قیمت است. خطوط روند ، در این مورد ، نشان می دهد که بالا و پایین ها یا در حال افزایش هستند یا با نرخ دیگری سقوط می کنند.

این ممکن است به معنای قریب الوقوع بودن تغییر باشد ، زیرا روند اساسی در حال ضعیف شدن است. الگوی گوه ممکن است با کاهش حجم همراه باشد ، همچنین نشان می دهد که روند ممکن است شتاب خود را از دست بدهد .

گوه در حال ظهور

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

گوه در حال افزایش یک الگوی معکوس نزولی است. این نشان می دهد که با افزایش قیمت ، روند صعودی ضعیف و ضعیف می شود و در نهایت ممکن است از خط روند پایین عبور کند .

سقوط گوه

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

گوه سقوط یک الگوی برگشت صعودی است. این نشان می دهد که با کاهش قیمت و شدت گرفتن روند ، تنش در حال افزایش است. سقوط یک گوه اغلب با یک حرکت ضربه ای منجر به شکاف به سمت بالا می شود.

دو بالا و پایین دو

تاپ های دوتایی و پایین دوتایی الگوهایی هستند که هنگام حرکت بازار به شکل M یا W ایجاد می شوند. شایان ذکر است که این الگوها ممکن است معتبر باشند حتی اگر نقاط قیمتی مربوطه دقیقاً یکسان نباشند اما به یکدیگر نزدیک باشند.

به طور معمول ، دو نقطه کم یا زیاد باید با حجم بالاتر از بقیه الگو همراه باشند.

تاپ دوتایی

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

صعود دو برابر یک الگوی معکوس نزولی است که در آن قیمت دو برابر بالا می رود و در تلاش دوم قادر به شکستن بالاتر نیست. در عین حال ، بازگشت بین دو تاپ باید متوسط ​​باشد. این الگوی تأیید می شود هنگامی که قیمت پایین تر از عقب نشینی بین دو بالا را نقض می کند.

دوتایی

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

پایین دو برابر الگوی برگشت صعودی است که در آن قیمت دو برابر پایین می آید و در نهایت با یک بالاترین قیمت ادامه می یابد. به طور مشابه با بالا دو برابر ، گزاف گویی بین دو پایین باید متوسط ​​باشد. این الگوی تأیید می شود هنگامی که قیمت به بالاترین سطح از بالای گزاف بین دو پایین می رسد.

سر و شانه

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

سر و شانه ها یک الگوی معکوس نزولی با یک خط پایه (خط گردن) و سه قله است. دو قله جانبی باید تقریباً در یک سطح قیمتی باشند ، در حالی که قله میانی باید بالاتر از دو قله دیگر باشد. هنگامی که قیمت پشتیبانی از خط گردن را شکست ، این الگو تأیید می شود.

سر و شانه های معکوس

راهنمای مبتدیان برای الگوهای نمودار کلاسیک

همانطور که از نامش پیداست ، این نقطه مقابل سر و شانه ها است و به همین ترتیب ، نشان دهنده یک وارونگی صعودی است. سر و شانه های معکوس زمانی شکل می گیرند که قیمت در یک روند نزولی به پایین ترین سطح پایین می آید ، سپس جهش می کند و تقریباً در همان سطح پایین ترین سطح حمایت می یابد . هنگامی که قیمت مقاومت در برابر گردن را شکسته و بیشتر ادامه می یابد ، این الگو تأیید می شود.

افکار پایانی

الگوهای نمودار کلاسیک از معروف ترین الگوهای TA هستند . با این حال ، مانند هر روش تجزیه و تحلیل بازار ، نباید آنها را به طور جداگانه مشاهده کرد. آنچه در یک محیط خاص بازار خوب کار می کند ممکن است در شرایط دیگر مفید نباشد. بنابراین همیشه روش خوب آن است که به دنبال تأیید است ، در عین حال مدیریت ریسک مناسب را انجام می دهد .

Thank you for rating.
پاسخ دادن به یک نظر لغو پاسخ
لطفا نام خود را وارد کنید!
لطفاً یک آدرس ایمیل صحیح وارد کنید!
لطفا نظر خود را وارد کنید
قسمت g-recaptcha لازم است!
پیام بگذارید
لطفا نام خود را وارد کنید!
لطفاً یک آدرس ایمیل صحیح وارد کنید!
لطفا نظر خود را وارد کنید
قسمت g-recaptcha لازم است!