شاخص های پیشرو و عقب مانده توضیح داده شده است

شاخص های پیشرو و عقب مانده توضیح داده شده است

شاخص های پیشرو و عقب مانده چیست؟

شاخص های پیشرو و عقب مانده ابزاری هستند که قدرت یا ضعف اقتصادها یا بازارهای مالی را ارزیابی می کنند. به بیان ساده ، شاخص های پیشرو پیش از یک چرخه اقتصادی یا روند بازار تغییر می کنند. در مقابل ، شاخص های عقب مانده مبتنی بر رویدادهای قبلی هستند و اطلاعاتی درباره داده های تاریخی یک بازار یا اقتصاد خاص ارائه می دهند.

به عبارت دیگر ، شاخص های پیشرو سیگنال های پیش بینی کننده (قبل از وقوع رویدادها یا روندها) را ارائه می دهند و شاخص های عقب مانده سیگنالهایی را بر اساس روندی که از قبل در حال انجام است ، تولید می کنند. این دو کلاس از شاخص ها به طور گسترده توسط سرمایه گذاران و بازرگانانی که از تجزیه و تحلیل فنی (TA) استفاده می کنند ، استفاده می شود و آنها را در معاملات سهام ، فارکس و ارزهای رمزپایه بسیار مفید می کند .

در بازارهای مالی ، شاخص های TA سابقه ای طولانی دارند که به دهه های اولیه قرن 20 بر می گردد. ایده پشت این شاخص ها ریشه در توسعه تئوری داو دارد که بین سالهای 1902 و 1929 اتفاق افتاده است. اساساً ، تئوری داو اظهار می دارد که حرکت قیمت ها تصادفی نیستند و بنابراین می توان با استفاده از تجزیه و تحلیل دقیق رفتار قبلی بازار پیش بینی کرد.

به غیر از این ، از شاخص های پیشرو و عقب مانده برای ترسیم عملکرد اقتصادی استفاده می شود. بدین ترتیب ، آنها همیشه با تجزیه و تحلیل فنی و قیمت های بازار ، بلکه با سایر متغیرها و شاخص های اقتصادی نیز ارتباط ندارند .

شاخص های پیشرو و عقب مانده چگونه کار می کنند؟

شاخص های پیشرو

همانطور که گفته شد ، شاخص های برجسته ای که می توانند اطلاعاتی در مورد روندهایی که هنوز ظهور نمی کنند را ارائه دهند. بنابراین ، ممکن است از این شاخص ها برای پیش بینی رکود اقتصادی یا بهبودی احتمالی استفاده شود . به عنوان مثال ، در رابطه با عملکرد بازار سهام ، خرده فروشی یا پروانه ساخت.

بنابراین ، شاخص های پیشرو تمایل دارند که جلوتر از چرخه های اقتصادی حرکت کنند و به طور کلی برای تحلیل های کوتاه مدت و میان مدت مناسب هستند. به عنوان مثال ، پروانه های ساختمانی را می توان نوعی شاخص اقتصادی برجسته دانست. آنها ممکن است تقاضای آینده برای کار ساختمانی و سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات را نشان دهند.

شاخص های عقب مانده

برخلاف شاخص های پیشرو ، از شاخص های عقب مانده برای شناسایی روندهای موجود استفاده می شود که ممکن است بلافاصله به خودی خود آشکار نشوند. بنابراین ، این نوع شاخص ها در پشت چرخه های اقتصادی حرکت می کنند.

به طور معمول ، شاخص های تاخیر بر اساس عملکرد اقتصادی اقتصادی یا داده های قیمت قبلی ، در تحلیل های طولانی مدت اعمال می شوند. به عبارت دیگر ، شاخص های عقب مانده سیگنالهایی را تولید می کنند که بر اساس روند بازار یا رویداد مالی است که قبلاً شروع یا تأسیس شده است.

شاخص های تصادفی

اگرچه در فضای ارزهای رمزپایه محبوبیت کمتری دارند ، اما همچنین دسته سوم شاخص هایی وجود دارد که قابل ذکر است ، که به عنوان شاخص های همزمانی شناخته می شوند. این شاخص ها در جایی بین دو نوع دیگر قرار دارند. آنها تقریباً در زمان واقعی کار می کنند و اطلاعاتی در مورد وضعیت اقتصادی فعلی ارائه می دهند.

به عنوان مثال ، می توان با اندازه گیری ساعات کار گروهی از کارمندان یا میزان تولید یک بخش خاص صنعت ، مانند تولید یا استخراج ، یک شاخص تصادفی ایجاد کرد.

البته باید در نظر داشت که تعاریف شاخص های پیشرو ، عقب مانده و همزمانی همیشه شفاف نیستند. بعضی از شاخص ها بسته به روش و زمینه ممکن است در دسته های مختلف قرار بگیرند. این امر به ویژه در شاخص های اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی (GDP) معمول است.

به طور سنتی ، تولید ناخالص داخلی به عنوان یک شاخص عقب مانده در نظر گرفته می شود زیرا براساس داده های تاریخی محاسبه می شود. در برخی موارد ، ممکن است تقریباً تغییرات فوری اقتصادی را منعکس کند ، و آن را به یک شاخص تصادفی تبدیل کند.

در تجزیه و تحلیل فنی استفاده می شود

همانطور که گفته شد ، شاخص های اقتصادی نیز بخشی از بازارهای مالی هستند. بسیاری از معامله گران و نمودارشناسان از ابزارهای تحلیل تکنیکی استفاده می کنند که می تواند به عنوان شاخص های پیشرو یا عقب مانده تعریف شود.

اساساً ، شاخص های پیشرو TA نوعی اطلاعات پیش بینی کننده را ارائه می دهند. آنها معمولاً براساس قیمت بازار و حجم معاملات انجام می شوند. این بدان معنی است که آنها ممکن است حرکات بازار را نشان دهند که احتمالاً در آینده نزدیک اتفاق می افتد. اما ، مانند هر شاخص ، همیشه دقیق نیستند.

نمونه هایی از شاخص های برجسته مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی شامل شاخص مقاومت نسبی (RSI) و RSI تصادفی است . به یک معنا ، حتی شمعدان ها نیز به دلیل الگوهایی که ایجاد می کنند ، ممکن است به عنوان نوعی شاخص پیشرو در نظر گرفته شوند. در عمل ، این الگوها ممکن است بینشی درباره رویدادهای آینده بازار ارائه دهند.

از طرف دیگر ، شاخص های تاخیر TA بر اساس داده های قبلی است ، و به بازرگانان اطلاعاتی راجع به آنچه در حال حاضر رخ داده است می دهد. هنوز هم ، آنها می توانند در هنگام مشاهده روند جدید بازار مفید واقع شوند. به عنوان مثال ، هنگامی که روند صعودی به پایان رسیده است ، و قیمت به زیر یک میانگین متحرک می افتد ، این به طور بالقوه می تواند آغاز روند نزولی را نشان دهد.

در بعضی موارد ، این دو نوع شاخص ممکن است در یک سیستم نمودار واحد وجود داشته باشند. Ichimoku ابر ، برای مثال، از هر دو شاخص پیشرو و عقب مانده تشکیل شده است.

هنگامی که برای تجزیه و تحلیل فنی استفاده می شود ، هر دو شاخص پیشرو و عقب مانده مزایا و معایب خود را دارند. به نظر می رسد با پیش بینی روندهای آینده ، شاخص های پیشرو بهترین فرصت ها را برای تاجران فراهم می کنند. با این حال ، مشکل این است که شاخص های پیشرو اغلب سیگنال های گمراه کننده ای تولید می کنند.

در همین حال ، شاخص های عقب مانده تمایل به اطمینان بیشتری دارند زیرا آنها به طور واضح توسط داده های قبلی بازار تعریف شده اند. نقطه ضعف آشکار شاخص های عقب مانده ، تأخیر در واکنش آنها به حرکت های بازار است. در برخی موارد ، ممکن است سیگنال ها نسبتاً دیر به بازار بیایند تا یک موقعیت مطلوب باز شود ، و در نتیجه سود بالقوه کمتری داشته باشد.

موارد استفاده در اقتصاد کلان

فراتر از سودمندی آنها در ارزیابی روند بازار قیمت ، از شاخص ها برای تجزیه و تحلیل روند اقتصاد کلان نیز استفاده می شود. شاخص های اقتصادی متفاوت از شاخص های مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل فنی است ، اما هنوز هم می توان آنها را به طور عمده در انواع پیشرو و عقب رده طبقه بندی کرد.

علاوه بر مثالهای ذکر شده قبلی ، شاخص های اقتصادی دیگر شامل خرده فروشی ، قیمت مسکن و سطح فعالیت تولید می باشد. به طور کلی ، فرض بر این است که این شاخص ها فعالیت اقتصادی آینده را پیش می برند یا حداقل بینش های پیش بینی کننده ای را ارائه می دهند.

دو مثال کلاسیک دیگر از شاخص های اقتصاد کلان عقب مانده شامل بیکاری و نرخ تورم است. همراه با GDP و CPI ، اینها معمولاً هنگام مقایسه سطح توسعه کشورهای مختلف - یا هنگام ارزیابی رشد یک کشور در مقایسه با سالها و دهه های گذشته مورد استفاده قرار می گیرند.

افکار پایانی

چه از آنها در تجزیه و تحلیل فنی و چه از اقتصاد کلان استفاده شود ، شاخص های برجسته و عقب مانده نقش مهمی در بسیاری از مطالعات مالی دارند. آنها تفسیر انواع مختلف داده ها را تسهیل می کنند ، و اغلب مفاهیم متعددی را در یک ابزار واحد ترکیب می کنند.

بدین ترتیب ، این شاخص ها می توانند در نهایت روندهای آینده را پیش بینی یا آنهایی را که قبلاً اتفاق افتاده اند تأیید کنند. به غیر از این ، آنها هنگام ارزیابی عملکرد اقتصادی یک کشور نیز مفید هستند. یا نسبت به سالهای گذشته یا در مقایسه با سایر کشورها.

Thank you for rating.
پاسخ دادن به یک نظر لغو پاسخ
لطفا نام خود را وارد کنید!
لطفاً یک آدرس ایمیل صحیح وارد کنید!
لطفا نظر خود را وارد کنید
قسمت g-recaptcha لازم است!
پیام بگذارید
لطفا نام خود را وارد کنید!
لطفاً یک آدرس ایمیل صحیح وارد کنید!
لطفا نظر خود را وارد کنید
قسمت g-recaptcha لازم است!